Class 2 Safety T-Shirt-Long Seeve
$10.45
PLA284
A neon yellow-orange long-sleeve safety T-shirt with reflective strips for enhanced visibility, meeting ANSI 107 Type Class 2 standards.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $10.45 | R |
| 100 - 249 | $10.28 | R |
| 250 - 499 | $9.63 | R |
| 500 - 999 | $8.77 | R |
| 1,000 - 2,999 | $6.37 | R |
| 3,000+ | $5.42 | R |
Neon yellow orange safety shirt is high visibility with 2″ wide reflective strips along the waist, chest, shoulders and back which provide 360 protection. Designed to meet the ANSI 107 Type Class 2 compliant standards, you are supposed to experience ultimate safety and visibility with a-safety long sleeve work shirts for men.
| Color | Black, Green, Orange, Red, Yellow |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 29" x 19" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Product Number | PLA284 |
| Theme | Clothing, Construction, Convention, Safety, Thanksgiving |













