Hat is made of polyester and sponge mixed fabrication front with mesh back, lightweight and breathable, the moisture-permeable mesh keeps you from getting overheated.This washable hat is constructed Polyester fabric . With an adjustable snapback design, this hat offers versatility in sizing for a comfortable fit, making it suitable for men, women, and even some youths. Stretchable, Polyester Mesh Spandex on the Back and Sides Keep you Cool and Comfortable on the Road.This sublimation blank mesh hat adopts the special material that can be customized, you can choose your favorite patterns, logos or photos, through different types like screen printing, heat transfer printing, embroidery to DIY on the hat, to get your own hat, make you stand out in the crowd.
| Color | Red, Pink, Light Blue, Light Gray, Lime Green, Mustard Yellow, Orange, Off-white, Navy Blue, Black, Royal Blue, Black |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 22.05" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 48 lbs |
| Product Number | PLA878 |
| Theme | Baseball, Clothing, Fashion, Headwear, Travel |













