Natural Coir Latex Backed Door Mat
$44.44
PLA135
A durable coir door mat with a latex backing traps dirt, dust, and moisture while adding style to your entryway.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 149 | $44.44 | R |
| 150 - 299 | $39.68 | R |
| 300 - 499 | $36.21 | R |
| 500 - 999 | $34.44 | R |
| 1,000 - 4,999 | $32.11 | R |
| 5,000+ | $29.76 | R |
Protect flooring and fend off dirt entering your home with this quality door mat.Bonded to a heavy duty Latex anti-slip backing to prevent movement on the majority of floors.Durable coir tufts with a thickness of 15 mm make this mat stand out.Our coir door mats are made from natural coir fibers, ensuring long-lasting performance. This door mat is excellent at trapping dirt, dust and moisture while also looking chic.
| Color | Brown |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 29.53" x 17.72" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 29 lbs |
| Product Number | PLA135 |
| Theme | Decoration, Household, Outdoors |













