Crafted from high-quality aluminum alloy with an anti-slip textured surface, it is not only sturdy and durable but also comfortable to hold. The flashlight is powered by easy-fetched standard AA batteries. It boasts an impressive illumination range of up to 50 meters. Furthermore, it features excellent waterproof, explosion-proof, shockproof, and dustproof capabilities, allowing it to reliably perform in harsh conditions.
| Color | Red, Black, Silver, Blue, Gold |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 0.76" x 0.76" x 3.7" |
| Imprint Size | 1" x 1" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Laser engraved |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 72.0 lbs |
| Product Number | PVSO150 |
| Theme | Business, Camping, Light, Outdoors |













