Men Athletic Workout Quick Dry Long Sleeve T-Shirt
$14.33
PLA814
A men’s long sleeve compression shirt made for workouts, sports, and outdoor activities with UPF 50+ sun protection.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $14.33 | R |
| 100 - 249 | $13.90 | R |
| 250 - 499 | $12.87 | R |
| 500 - 999 | $10.37 | R |
| 1,000 - 2,999 | $8.96 | R |
| 3,000+ | $8.67 | R |
Men’s compression shirts deliver strategic ventilation and helps to drain sweat,always staying dry and breathable.Long sleeve Compression Shirt that protects your skin from the sun’s harmful UV rays (UPF 50+).Our long sleeve compression shirts are suitable for sports,workout,fishing,exercise,undershirts,golf,running, football,bike,basketball,hiking,baseball,Squat,Weight training,hunting,boating,rash guard,soccer,gym,base layer.You can customize the logo.
| Color | Black, White, Gray, Red, Lime Green, Royal Blue, Purple, Light Blue, Maroon, Dark Green, Charcoal |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 27.56" x 40.94" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 43 lbs |
| Product Number | PLA814 |
| Theme | Clothing, Fashion, Summer, Trade Show, Travel |













