Foldable Sun Cap With Face Mask Neck Flap
$13.65
PLA853
A foldable sun cap with a face mask and neck flap for outdoor activities like hiking and fishing.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $13.65 | R |
| 100 - 249 | $11.63 | R |
| 250 - 499 | $10.42 | R |
| 500 - 999 | $9.87 | R |
| 1,000 - 2,999 | $9.36 | R |
| 3,000+ | $8.22 | R |
The main material of the cap is made of upf 50+ fabric which can blocks harmful uva & uvb rays more effectively.Extra wide and long bill brings you more shade during hot summer.The side mesh panel on the hat enhances breathability.Applying massive mesh face and neck cover set you free from stuffiness.(this is the advantage of our this flap hat).The face and neck flap also keep you away from wind,dust,sands,insects.The cap crown is unstructured.Face cover,neck flap and windproof strap are detachable.With quick drying feature of the fabric,the cap can dry out fast to enable you everyday use.The back closure is adjustable which offers a custom fit.Perfect for outdoor activities like hiking,fishing,gardening,camping,photographing,working and so on.
| Color | Dark blue, Light pink, Dark green, Beige, Light blue, Light gray, Light beige, Dark gray, Light purple |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 23.62" x 10.63" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 49 lbs |
| Product Number | PLA853 |
| Theme | Fishing, Outdoors, Sun |













