The body of this flashlight is built of high-quality aluminum alloy. Sturdy and durable enough for long time daily using. This flashlight skid-proof, abrasion resistance and ordinary waterproof design for a better experience. Waterproof by IPX-5, suitable for the outdoor environment and adverse weather conditions. Push-button tail switch for easy one-handed operation, feel more comfortable and safe. Perfect for indoor and outdoor use, like camping, picnic, etc. A great giveaway to promote your brand, your logo is welcomed!
| Color | Black, Blue, Red, Gray |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 3.77" x 0.75" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 47 lbs |
| Product Number | PLA331 |
| Theme | Automotive, Light, Safety |











