The compact dog water bottle is made of HDPE stock, the water bowl is produced with food standard silicone, it’s BPA Free and the parts are detachable and easy to clean; only 0.24 lb the bottle can also be squeezed without wasting water even if there is only a little quantity of water in the bottle because it has a built-in water pipe.17.5oz volume can give safe, fresh, and healthy water for your hairy buddy’s puppies at any time, especially during travel, hikking, and some other outdoorsports. It is highly fitting for small and medium dogs.Customize each one with a screen printed logo, brand name, event title or any other marketing message you want to convey to your audience. Bring a different look to the next event.
| Color | Blue, Gray, Pink |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 4.2" x 3.5" x 2.5" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 48 lbs |
| Product Number | PLA266 |
| Theme | Outdoors, Pet, Travel, Walking |













