Great travel organizers for carrying diapers and baby essentials, dirty gym clothes and wet swimsuits; not just for wet stuff – these bags make excellent organizers for toys, accessories, toiletries, electronics, shoes and more REUSE AND REDUCE WASTE. An alternative to single-use plastic bags, our bags are made from Bumkins’ original waterproof fabric that’s both soft and strong (although fabric is waterproof, bags are not completely leakproof due to zippered closure.)
| Color | Gray, Pink, Assorted, Multi |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 13.8" x 9.84" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 50 lbs |
| Product Number | PLA313 |
| Theme | Baby, Children, Health, Office, Travel |













