The pen set is made of a eco friendly bamboo material. There are a ballpoint pen and a matching mechanical pencil in a card box, with a bamboo barrel and silver trims. Ink color: Blue or black. Your logo or company name can be imprinted on the card box cover or laser engraved on the pen barrel to show your brand for school, trade show, events and more.
| Color | Bamboo Brown/Chrome Silver |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 5.8" x 0.4" x 0.4" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 50 lbs |
| Product Number | PLA150 |
| Theme | College, Education, Office, Phone, Writing |













