6Pcs Food Grade Silicone Stretch Lids
$5.42
PLA889
A set of 6 reusable, silicone stretch lids in various sizes for covering bowls, cups, pots, and fruits.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 150 - 299 | $5.42 | R |
| 300 - 499 | $4.67 | R |
| 500 - 999 | $4.62 | R |
| 1,000 - 2,999 | $3.33 | R |
| 3,000 - 4,999 | $3.00 | R |
| 5,000+ | $2.50 | R |
Silicone stretch lids are made of high level grade silicone, soft texture, durable, non toxic which is 100% Phthalate, Lead, Plastic and BPA free. You can use the stretch lids all time without worrying your family health. These silicone food cover are stretchable and durable,Can be stratchde doubled size as originally and can match mulitiful container without deformation. Silicone Food Covers come in 6 sizes (2.5, 3.5, 4.4, 5.3, 6.3, 7.8inch), easy to fit snugly over odd-shaped mugs, pots, cups, bowls & fruits.
| Color | Blue, Pink, White, Yellow |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 7.9" x 6.1" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 56 lbs |
| Product Number | PLA889 |
| Theme | Cooking, Environmental, Kitchen, Pet, Travel |













