Felt File Folder Document Bag
$5.37
PLA874
A durable felt file folder bag with a snap closure, ideal for organizing and carrying important documents in various settings.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 150 - 299 | $5.37 | R |
| 300 - 499 | $4.95 | R |
| 500 - 999 | $4.47 | R |
| 1,000 - 2,999 | $3.98 | R |
| 3,000 - 4,999 | $3.30 | R |
| 5,000+ | $2.95 | R |
The file bag is made of environmentally friendly felt material. Unique style, confidence in the stable, and humble in character.It is waterproof, environmentally friendly, sturdy, and lightweight. After cutting, the outline is clean and neat. In addition to the stylish appearance, the more important thing is that it is very lightweight and at the same time it can be well protected.Durable snap button closure, preventing papers from falling out.The folder is suitable for office,school,business data bill receipt,Test field, put in all kind of,carrying plenty of important documents,working,Conference,School,Test field,etc. Great organizer for home, school and office, school and office.
| Color | Black, Blue, Red, Gray, Yellow, Green, White, Pink, Orange |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 13.4" x 9.4" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 48 lbs |
| Product Number | PLA874 |
| Theme | Camping, Computer, Travel |













