Mulberry Silk Sleep Cap
$16.30
PLA749
A mulberry silk sleep cap made from high-quality silk, promoting healthy hair and skin while preserving hairstyles.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $16.30 | R |
| 100 - 249 | $14.48 | R |
| 250 - 499 | $12.07 | R |
| 500 - 999 | $10.55 | R |
| 1,000 - 2,999 | $9.05 | R |
| 3,000+ | $7.93 | R |
This silk night cap is made of 6A Grade, 100% 19 momme mulberry silk, smooth, soft, lightweight, breathable, great for your hair and skin. It reduces frizzy mess and the hair abrasion when sleep at night. Moreover, it perfects for keeping your hair style fresh looking when you washing face,skin-caring,make-up and cleaning house.A Sweet Gift for Wife, Mother, Girlfriend or Just Spoil Yourself!
| Color | Black, Dark Blue, Light Blue, Red, Pink, Light Pink, Blue, White, Brown |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 10.4" x 9.2" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 58 lbs |
| Product Number | PLA749 |
| Theme | Headwear, Hotel |









