Portable Folding Camp Chairs
$48.30
PLA696
Portable folding camp chairs with aluminum frames offer stability, durability, and easy transport for camping and hiking.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $48.30 | R |
| 100 - 249 | $41.40 | R |
| 250 - 499 | $25.93 | R |
| 500 - 999 | $22.02 | R |
| 1,000 - 2,999 | $19.62 | R |
| 3,000+ | $18.52 | R |
The frame made of heavy-duty aluminum ensures stability and durability of this camping chair. These portable chairs can be folded into a small piece of 14″ x 4″ including the carry-on bag and still weights 2 lbs. It is extremely easy to carry during outdoor activities such as hiking, camping and backpacking. Aluminum shock-cord pole structure makes this camping chair for quick intuitive setup.
| Color | Blue, Black |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 21.7" x 13.3" x 26.0" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 55 lbs |
| Product Number | PLA696 |
| Theme | Camping, Fishing, Hiking, Travel |













