Equipped with an XPE LED core and a zoomable focus function, it allows to achieve a high-intensity long-distance beam with excellent penetration. Features a high-capacity lithium battery that provides an runtime of 6-10 hours on a single charge. Offers three adjustable lighting modes, designed for stress resistance and features a multi-segment heat dissipation system, ensuring stability and longevity. It is an ideal choice for outdoor activities and as an emergency backup light source.
| Color | Gray |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 6.8" x 0.5" x 0.5" |
| Imprint Size | 1" x 1" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Screen printed |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 44.0 lbs |
| Product Number | PVSO138 |
| Theme | Camping, Emergency, Hiking, Outdoors |













