Water Resistant Travel Shoe Bags
$9.33
PLA109
Water-resistant shoe bags made of polyester and TPU composite mesh, keeping shoes dust-free and odor-contained during travel.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 100 - 299 | $9.33 | R |
| 300 - 499 | $7.33 | R |
| 500 - 999 | $6.48 | R |
| 1,000 - 2,999 | $5.15 | R |
| 3,000 - 4,999 | $3.98 | R |
| 5,000+ | $3.88 | R |
This bag made of superb Polyester + TPU composite mesh material (except for the zipper part); the material is waterproof to help prevent your pouch from water splash. Please DO NOT put it under water. Normal-size: 15.7″ x 8.7″, fit shoes up to size 11; Plus-size: 17.7″ x 9.8″, large enough for shoes between 13-16. Five perfect colors for your choice: Perfect for both ladies and men’s shoes. This shoe bag helps to keep your shoes dust free and protect shoes from stains. Trap the smell of shoes inside and separate the stains on the shoes from other clothing to ensure that other clothing is tidy. ATTENTION: The zipper part is not waterproof.
| Color | Gray |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 15.75" x 3.1" x 8.66" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 50 lbs |
| Product Number | PLA109 |
| Theme | Beach, Camping, Organization, Trade Show, Travel |















