These Reusable Coffee Pods are made from high quality materials, food grade stainless steel, which is dishwasher safe and through the HOT water will not take Hazardous substances! One-piece design with stainless steel high heat resistant mesh system. Helping produce the best brews you ever had! Our ridge-less design on the inside also makes clean up easily.Lid with silicone O Ring for a snug fit and plastic specifically designed to resist high temperatures.Features Medical/100% Food Grade (BPA free/lead free) construction, and excellent water dispersion system. The flat bottom makes it easy to fill with fresh ground coffee or your favorite coffee.Customized logo available.
| Color | Black, Purple |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 2.09" x 1.65" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 48 lbs |
| Product Number | PLA1000 |
| Theme | Anniversary, Drinking, Environmental, Office, Trade Show |













