This unisex cute hat is made of 100% high quality Cotton.Very soft and comfortable, close to the skin, breathable fabric will keep your head cool in the hot summer. It effectively absorbs UV, and protect the scalp from other Ultraviolets.This cute bucket hat is easy to pack and roll into your bag and pocket, when not in use.Casual style summer sun hat, made of breathable cotton,Hat Circumference: 21″-23″, Hat Height: 3.9″, brim:2.8″. This wide brim sun hat is foldable and packable,great choice for regular daily use and outdoor activities especially like fishing, beach, hiking,hunting, camping, gardening, travelling, pool, safari, golf and more.It is a good sun hats.Enjoy the outdoors in comfort and style.
| Color | Red, Light Blue, Yellow, Royal Blue, Black, Dark Blue, Light Gray, Navy Blue, Orange |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 23.0" x 3.9" x 2.8" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Product Number | PLA989 |
| Theme | Baseball, Golf, Headwear, Summer, Tennis |













