Made of the natural burlap fabric. Well made, durable, good material and construction, stand up on their own. Comes with a button and keeps the bag semi-closed. Prevents items from falling out or being stolen.The natural cotton handles extremely sturdy, soft and round. Giving comfortable touching. Easy to carry or convenience slung over a shoulder. The bags are made with dense thread and exquisite workmanship. All seams are reinforced and sewn to ensure their durability, holds up well more heavy duty items, fit so much reusable. Great travel bags and groceries bags. Put the vegetable,snacks,fruits,milk,soda,canned foods as well as books, towel, sunglasses and more. Suitable for take to the beach trip, picnics, gym,farmer market shopping,etc. Also a nice bridesmaids bags for wedding gifts.
| Color | Yellow, Orange, Green, Blue, Brown, Purple, White |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 17.7" x 13.8" x 5.5" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 50 lbs |
| Product Number | PLA316 |
| Theme | Earth Day, Environmental, Outdoors, Shopping, Travel |













