Crafted from high-grade borosilicate glass, thermal shock and etch resistant, lightweight and durable with optimal clarity. Anti-splash ergonomic design, allow for head-tilt free drinking. Easy to clean, stain and odour resistant, oven and microwave safe. The thermal silicone sleeve provides grip and protection, whilst keeping your brew at the optimum drinking temperature. Vailable in a variety of color choices, so you can add your company name or logo and let clients choose which they like best to fit their personal style for maximum brand awareness.
| Color | Blue, Green, Pink, Gray |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 4.92" x 3.34" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 120 lbs |
| Product Number | PLA435 |
| Theme | Beverage, Safety, Travel |













