Stretch Adhesive Pads Bandages
$1.95
PLA920
Stretch adhesive pads offer flexible, comfortable wound care with absorbent pads and long-lasting adhesion.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 500 - 999 | $1.95 | R |
| 1,000 - 2,999 | $1.00 | R |
| 3,000 - 4,999 | $0.90 | R |
| 5,000 - 9,999 | $0.87 | R |
| 10,000 - 19,999 | $0.82 | R |
| 20,000+ | $0.65 | R |
Super flexible, fits any part of the body and is comfortable and non-restrictive. Absorbent pads do not stick to the wound and are easy to peel off. Long lasting adhesion, not easy to fall off. Ethylene oxide sterilization, safe and healthy. The center absorbent pad, comprehensive care, non-stick wound, strong water absorption. High-quality acrylic adhesive, long-lasting adhesion, easy to tear and does not hurt the skin. Packing is 100 pieces/bag, the price is for an individual piece.
| Color | Brown |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 2.75" x 3.94" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 53 lbs |
| Product Number | PLA920 |
| Theme | Health, Medical, Safety |













