100% polyester, square snap button closure, only partially cleaned, and laid flat to dry. This hat is made of a special material with anti-ultraviolet coating. The built-in sweat-absorbent belt can remove sweat from the eyes and face. The high-quality fabric is easy to Folded and carried, it is suitable for many occasions and is the best gift for friends and relatives. The breathable mesh vent keeps you cool and comfortable.
| Color | Yellow, Red, Black, Brown |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 3.54" x 2.74" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 49 lbs |
| Product Number | PLA203 |
| Theme | Camping, College, Golf, Outdoors, Travel |













