Solar Sun Hat Oversized
$46.63
PLA905
A solar-powered sun hat with a built-in fan offers UPF50+ sun protection and cooling for outdoor activities.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 100 - 299 | $46.63 | R |
| 300 - 499 | $45.22 | R |
| 500 - 999 | $42.40 | R |
| 1,000 - 2,999 | $40.98 | R |
| 3,000 - 4,999 | $39.57 | R |
| 5,000+ | $38.15 | R |
Sun hat designed for large hat circumference, sun protection index meets UPF50+, even outdoors can provide with a protection, bringing you a good experience. Outdoor wide brim hat contains a fan that can be as for both solar energy and usb, with a built-in large-capacity lithium battery, and a high-performance to bring a greater wind experience; The fan keeps turning in direct sunlight, even without sunlight, the battery life of the fan is more than 7 hours after it is fully charged, so that you can spend the hot time of in cool. Sun hat with solar fan is made of high-quality waterproof, sun-proof and sweat-absorbing fabric, the sweat-absorbing belt design on the head can achieve the function of absorption and perspiration.
| Color | Black, Blue, Green, Gray |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 18.9" x 18.9" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 53 lbs |
| Product Number | PLA905 |
| Theme | Beach, Camping, Fishing, Gardening, Hiking |











