Solar Fan Hat Wide Brim
$38.67
PLA990
A solar-powered or USB rechargeable hat with a built-in fan for sun protection and cooling during outdoor activities.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 100 - 299 | $38.67 | R |
| 300 - 499 | $36.95 | R |
| 500 - 999 | $34.00 | R |
| 1,000 - 2,999 | $32.70 | R |
| 3,000 - 4,999 | $29.37 | R |
| 5,000+ | $24.72 | R |
Solar fan hat is made of nylon and EVA material. It features two breathable mesh, that keeps your head cool to comfortable to wear for a long time. The fishing hat with solar fans for men with fan has two power supply modes, solar power supply or USB charging. In solar mode, the fan starts automatically when exposed to sunlight. In USB charging mode, you just need to wait about 3 hours to fully charge it, and it can be applied for 5-7 hours.Sunproof: Solar fan fishing hat is wide brim, 5″ wide brim provides ample protection for your face and neck of sunshade. Large-area hat shielding combined with UPF50+ fabric, effectively blocked direct sunlight.
| Color | White, Beige, Black, Light Blue, Pink, Olive Green, Gray, Navy Blue |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 5.0" x 4.0" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Product Number | PLA990 |
| Theme | Outdoors, Summer, Travel |









