Soccer Bag Basketball Sports Backpack
$11.50
PLA969
A durable and waterproof backpack for carrying basketballs, soccer balls, or other sports gear.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 100 - 299 | $11.50 | R |
| 300 - 499 | $10.23 | R |
| 500 - 999 | $9.58 | R |
| 1,000 - 2,999 | $7.22 | R |
| 3,000 - 4,999 | $6.53 | R |
| 5,000+ | $6.35 | R |
Durable, portable, lightweight, functional basketball softball storage bag. Two side mesh pockets with elastic beam port for water bottle, drink bottle, snack, towel, etc. Lightweight polyester Oxford fabric construction for long-lasting durability. waterproof coating, prevents water from entering. This unisex bag fits up to a regulation size standard basketball or other sports ball, such as soccer ball, volleyball, football, etc. Adjustable shoulder strap, secure double zipper closure. Perfect for travelling light with your sports ball and other accessories.A variety of colors are available. This basketball carrying bag is suitable for gym, travel, camping, training and other outdoor activities. And you also can hold some portable electronics and all kinds of small sports equipment.
| Color | Red, Purple, Orange, Blue, Black, Gray, Camouflage, Dark Camouflage |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 9.8" x 8.6" x 11.8" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Product Number | PLA969 |
| Theme | College, Education, Sports |













