Small Size Basic Hand Held Calculator
$3.35
PLA865
A small, handheld calculator with basic functions and memory capabilities for school, office, or home use.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 150 - 299 | $3.35 | R |
| 300 - 499 | $3.22 | R |
| 500 - 999 | $3.00 | R |
| 1,000 - 2,999 | $2.75 | R |
| 3,000 - 4,999 | $1.48 | R |
| 5,000+ | $1.24 | R |
The small calculator adopts candy colored design,and its flat panel design makes the body thin and flat,which is convenient for daily use and carrying;The four function calculator for school is small and lightweight,It has high sensitivity and can quickly response to the keys,which can improve your working efficiency.The mini calculator for kids has automatic tax keys,percent key,square root key, backspace key and 4 key independent memories, including memory plus,memory minus,recall memory and clear memory,equipped with an LCD display,which can display up to 8 digits,ideal for office,school or home use.
| Color | Black, Blue, Yellow, Green, Red, White |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 2.48" x 4.33" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 53 lbs |
| Product Number | PLA865 |
| Theme | College, Office, Reading |













