The document bag with zipper is made of high quality oxford cloth which is waterproof, anti-wrinkle, tear resistant. Dense stitching increases its durability. Simple but meet your needs. Slim, portable and lightweight to take alone, or slide it into your briefcase, backpack or any other bag, perfect for business, school or travel. Front zipper pocket, enough space to keep pens, mobile phone, small tablet, cables, chargers, power bank and business essentials. Solid color simple design looks fashion and it can be used during business meeting, school, or travel file bag, reinforced handle for easy and comfortable carrying. Add your company name or logo and let clients choose which they like best to fit their personal style for maximum brand awareness.
| Color | Black, Blue |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 14.96" x 12.2" x 3.14" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 100 lbs |
| Product Number | PLA405 |
| Theme | Computer, Education, Sports, Trade Show, Travel |













