Sunglasses frame made by TPE material(BPA FREE), which is high strength and very durable. Believe me, even the full energy child, this sunglasses still can survive very long time. Additional a very solidity protective film is covered on the surface of the lens, and its impact resistance is double than an ordinary lens, which can reduce the damage to the lens.
| Color | Gray, Black, Blue, Red, Orange, Pink, Yellow, Green, Purple, White |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 5.0" x 2.0" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 50 lbs |
| Product Number | PLA570 |
| Theme | Children, Eyewear, Sun |













