Reusable Silicone Food Storage Bags
$6.87
PLA094
Reusable silicone food storage bags are durable, BPA-free, and suitable for various temperatures and uses.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 100 - 299 | $6.87 | R |
| 300 - 499 | $6.53 | R |
| 500 - 999 | $6.20 | R |
| 1,000 - 2,999 | $5.68 | R |
| 3,000 - 4,999 | $4.25 | R |
| 5,000+ | $4.13 | R |
Food Grade & BPA Free food storage bags are durable, healthy and odorless. Simple to use without lids or sliding bars, the zip-Lock seal is convenient for keeping food fresh, and sous vide cooking. Ideal to store on-the-go food, snacks, grains, nuts, gravy or soups.Can be used for refrigeration, dishwasher, microwave oven, the minimum temperature up to – 40 degrees, the maximum safe temperature up to 220 degrees Celsius. It also can be used as a hand-held makeup bag/ cosmetic bags/ toiletry travel organizer.In addition, if you need customized logo, please contact us.This is the price of a small bag. We also have medium and large sizes.
| Color | White, Blue, Red, Green |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 7.4" x 6.5" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 45 lbs |
| Product Number | PLA094 |
| Theme | Cooking, Environmental, Food, Kitchen, Restaurant |















