Resistance Bands Set Training Equipment
$32.60
PLA861
A resistance band set with varying levels of resistance for strength training and improving mobility.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 100 - 299 | $32.60 | R |
| 300 - 499 | $28.92 | R |
| 500 - 999 | $25.80 | R |
| 1,000 - 2,999 | $14.67 | R |
| 3,000 - 4,999 | $12.38 | R |
| 5,000+ | $10.55 | R |
The resistance bands come with 5 different resistance level 10lbs, 20lbs, 30lbs, 40lbs and 50lbs in 5 different colors. You can use the bands independently or in any combination with a maximum resistance level of 150 lbs.It comes with 5 latex resistance bands, 2 hand grips, 2 ankle straps, 1 door anchor, a storage bag.The fitness bands training are extremely effective at muscle strength, mobility and motor function, and reduce joint pain.Also help you increase coordination, boost stamina, flexibility, range of motion, exercise different muscle groups.Customized design is available.
| Color | Blue, Red, Black, Yellow, Green |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 11.0" x 9.6" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 53 lbs |
| Product Number | PLA861 |
| Theme | Exercise, Fitness, Gift, Health, Sports |













