Portable Storge Box with Sponge Lining – Universal AA AAA & Button Cells Battery Case
$11.50
PVSO147
A hard plastic storage box with a sponge lining designed to organize AA, AAA, and button cell batteries.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 100 - 999 | $11.50 | R |
| 1,000 - 4,999 | $9.16 | R |
| 5,000 - 9,999 | $8.56 | R |
| 10,000+ | $8.00 | R |
This product is a hard and sturdy plastic all-in-one storage case specifically designed for neatly organizing AA and AAA batteries. A light gray case with a black velvet-lined interior which effectively prevents accidental contact between battery terminals, avoiding short circuits and enhancing storage safety. Precisely molded circular slots that snugly hold batteries of different sizes, preventing them from shaking or rubbing against each other.
| Color | Black, White |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 3.2" x 4.3" x 2.4" |
| Imprint Size | 1" x 1" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Screen printed |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 17.0 lbs |
| Product Number | PVSO147 |
| Theme | Business, College, Household, Office |











