The medicine cutter has a blade guard to create a safe cutting environment. The blade guard covers the blade when the medicine cut is not in use so your fingers are safe and your blade stays sharp for cutting pills with just a push. The tablet splitter utilizes a unique V-shaped design to firmly grip pills of any size for easy accurate cutting making this a premium medication splitting device.
| Color | Red, Blue, Green, Purple, White, pink |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 3.15" x 1.57" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 50 lbs |
| Product Number | PLA704 |
| Theme | Cutting, Household, Pharmacy |











