Outdoor Foldable Lightweight Backpack
$7.50
PLA877
A foldable, lightweight backpack made of waterproof polyester, ideal for travel and carrying various items.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 150 - 299 | $7.50 | R |
| 300 - 499 | $6.83 | R |
| 500 - 999 | $6.67 | R |
| 1,000 - 2,999 | $6.42 | R |
| 3,000 - 4,999 | $5.98 | R |
| 5,000+ | $4.97 | R |
The outdoor foldable backpack uses polyester material, which is very waterproof. It is a foldable backpack. The storage size is about 4.7″ in length, 2.8″ in width and 0.8″ in thickness. It is very convenient to carry. The unfolded size is about 16.1″ in length, 11.8″ in width, 5.5″ in thickness, and 676 ounces in capacity. It can hold various items such as clothes and tablets, and is very suitable for travel. We have a lot of colors and styles for you to choose from. In addition, if you want to customize the logo, please contact us.
| Color | Cyan, Lime Green, Red, Black, Sky Blue, Navy Blue, Magenta, Dark Brown |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 11.8" x 5.5" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 48 lbs |
| Product Number | PLA877 |
| Theme | Biking, Camping, Hiking, Travel, Vacation |













