The metal slider has built in powerful magnet. You need to push in the direction of the position of the inner magnets, like when playing poker, the cards unfold in the hand, which is very interesting. When you push this magnetic slider, the magnets inside snap into each other, giving you force feedback from the magnetic force, and produce metal impact sound, very interesting. Poker fidget slider is made of metal, safe and environmentally friendly, strong and durable, rust and corrosion resistant, with metal texture and heavy feeling, not easy to break and deform, can be played for a long time. Every detail of the slider has been precisely machined, and the surface treatment is delicate and smooth, making it more comfortable to hold.
| Color | Brown, Gold, Silver |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 1.0" x 1.7" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 44 lbs |
| Product Number | PLA939 |
| Theme | Children, College, Entertainment, Fun, Games |













