Womens Sun Hat Material is high quality paper, cotton and polyster,fashionable,functional and stylish brimmed beach sun hats for women This Beach Straw Hat offer high UV UPF sun protection with full brim,sun blocker function make the hat perfect to use as a beach hat for holidays or as a daily headwear, is very wearable with anything like dress,bikini or shorts A Packable and Foldable Summer Hat,it’s easy to carry no matter in bag or suitcase for travel or holidays;Lots of classic and fantastic colors are designed for diferent preference
| Color | Various |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 17.0" x 5.9" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 48 lbs |
| Product Number | PLA1001 |
| Theme | Beach, Summer, Travel |













