Kitchen scissor is a perfect kitchen tool for cutting food, vegetable, cardboard, meat, chicken, herbs & poultry among other things. Heavy-duty kitchen shear is made of food-grade stainless steel rust-resistance blades. From stiff sturdy kitchen shears, strong enough to backbone out of a chicken, to delicate shears, sharp enough to snip chives cleanly, kitchen shears aced all tasks with ease. Micro-serrated blade ensures slip-proof when cutting.Comes with a protective magnetic holder for easy to stuck on refrigerators or most metal surfaces. Multi-purpose kitchen shears designed with sporting a bottle opener, jar-lid lifter, jar-lid opener, flathead screwdriver heads, a nutcracker, and a bone notcher.
| Color | Red-Gray, Black-Red, Black-Yellow, Green-Gray |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 11.22" x 7.68" x 4.33" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 40 lbs |
| Product Number | PLA124 |
| Theme | Camping, Cooking, Travel |













