3 Liter 100oz,100% odorless, tasteless, BPA- Free TPU material Might be the most rigid hydration bladder on the market, extra thick liner is pressure-tolerant and wear-proof,double soldering sealing side technique has greatly improved durability. As the most popular design for high end hydration systems in recent years, this allows you to refill in any condition. High flow, auto-lock mouthpiece to prevent leaking and comes with dust cover. Insulated hose for better protection and help keep water cool and warm. Self-lock hose connector socket allows you to remove the hose quickly without any leaking.
| Color | Green |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 7.09" x 18.5" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 39 lbs |
| Product Number | PLA337 |
| Theme | Biking, Camping, Hiking, Outdoors, Travel |













