High Visibility Reflective Safety Jacket
$56.32
PVDA064
A high-visibility safety jacket with reflective strips for improved visibility in low-light conditions.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 100 - 499 | $56.32 | R |
| 500 - 999 | $53.76 | R |
| 1,000 - 2,999 | $52.22 | R |
| 3,000 - 4,999 | $43.52 | R |
| 5,000 - 9,999 | $35.85 | R |
| 10,000+ | $35.64 | R |
This high-visibility safety jacket is made from durable, water-resistant fabric to protect against wind and light rain. The bright yellow color with reflective strips improves visibility in low-light conditions. Designed with a full-zip front, adjustable cuffs, and zippered pockets, it offers comfort, practicality, and secure storage for everyday outdoor use.
| Color | Navy Blue, Blue, Yellow, Orange, Red, Black |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 16" |
| Imprint Size | 1" x 1" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 8-10 days |
| Shipping Weight | 59 lbs |
| Product Number | PVDA064 |
| Theme | Construction, Hiking, Outdoors, Skiing, Winter |





















