Hi-Visibility Reflective Bag Cover Class II
$7.81
PLA288
A reflective bag cover with increased visibility and waterproof features designed to protect backpacks during outdoor activities.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $7.81 | R |
| 100 - 249 | $7.28 | R |
| 250 - 499 | $7.02 | R |
| 500 - 999 | $6.47 | R |
| 1,000 - 2,999 | $5.27 | R |
| 3,000+ | $4.34 | R |
Class II WIDENED AND LENGTHENED REFLECTIVE STRAP: improve 40% refractivity in 180 degree. Our backpack cover is made of 300D not only make sure It support 8000 mm water pressure but features wear-resisting and durable as well. External fabric is rip-resistant that protecting backpack from scratch, dirt, sand and internal is triple waterproof coated layers that keeping off water, rain, fog and snow.
| Color | Yellow, OrangeMulti, Black |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 20.5" x 15.8" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Product Number | PLA288 |
| Theme | College, Construction, Handyman, Safety, Security |













