Heavy Duty Stainless Steel Metal Measuring Spoons
$12.42
PLA123
Heavy-duty stainless steel measuring spoons with engraved markings and a detachable ring for easy organization and use.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 100 - 299 | $12.42 | R |
| 300 - 499 | $12.17 | R |
| 500 - 999 | $12.00 | R |
| 1,000 - 2,999 | $11.33 | R |
| 3,000 - 4,999 | $6.25 | R |
| 5,000+ | $6.13 | R |
These must-have kitchen tools are rust-resistant and made of heavy duty premium stainless steel. Each measuring spoons’ measurements are engraved, so they stay clearly marked and will not fade or rub off, no matter how long you use them.With their sleek, easy-to-fill-and-level oval design, these stainless measuring spoons fit easily inside narrow spice jars. They are also held together by a detachable ring, so you can use and organize them without hassles.Whether you use them for measuring cooking and baking ingredients or medicine, these nested measurement spoons will never fail to meet your e,pectations.
| Color | Silver |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 5.8" x 1.5" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 40 lbs |
| Product Number | PLA123 |
| Theme | Cooking, Food, Gift, Household, Kitchen |













