Heat Resistant Grilling Gloves Oven Mitts
$15.83
PLA118
Heat-resistant grilling gloves with silicone, aramid fiber, and polyester cotton for protection and comfort.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 100 - 299 | $15.83 | R |
| 300 - 499 | $13.33 | R |
| 500 - 999 | $12.50 | R |
| 1,000 - 2,999 | $10.83 | R |
| 3,000 - 4,999 | $9.97 | R |
| 5,000+ | $9.87 | R |
The oven gloves consists of 3 materials. First material is silicone of cute pattern provide a non slip protection, flexible enough to hold little kitchen utensils. Second material is ultra high strength aramid fiber for high heat, cut, acid and alkali resistance. Third material is polyester cotton provide a soft enough on the inside. 8″ palm lengths palm plus extra 5″ wrist guard lengths is enough to protect your fingers, hands, wrists and forearm. 5″ cuff width let you easy to take on or off and provide stretchy to fit most hand size.
| Color | Orange, Red, Blue, Green |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 12.6" x 7.09" x 0.79" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 33 lbs |
| Product Number | PLA118 |
| Theme | Construction, Cooking, Kitchen, Restaurant, Safety |

















