Super soft throw measuring 31.5″ x 39″ for small size 47.2″ x 67″ for large size. Perfectly sized to snuggle up on the sofa at naptime for children or toddlers while traveling. Throw can be tossed into the washer and dryer without worrying about the colorful themed pattern and animated cartoon characters fading or the need for ironing. The material is wrinkle-resistant making it a great choice for and child’s bedroom, playroom or nursery as a home decor accessory. FUN FOR ANY OCCASION. Crafted for comfort, this playful throw is lightweight and easy to carry throw is the perfect companion for comfy sleepovers, daycare, camping, traveling, playing, napping and cuddling.
| Color | White, Brown, Red, Black |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 31.5" x 39" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 36 lbs |
| Product Number | PLA165 |
| Theme | Gift, Household, Real Estate, Travel, Winter |

























