This protective bag is made from 80 GSM non-woven polypropylene material and is designed to keep dust, rain, snow and more off your clothing. It features a full zippered front and a reinforced hanger hole. Perfect for formal dresses and suits, it can be customized with an imprint of your company logo and message for increased brand exposure. Tourist.
| Color | Black |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 39.4" x 13.6" x 1.0" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 49 lbs |
| Product Number | PLA666 |
| Theme | Clothing, Fashion, Travel |









