Easily peel, core and slice pineapples in a few seconds. Uniquely detachable wedger allows you to easily make pineapple chunks. Create perfect rings, preserve the shell intact for use as a bowl. This tool is ideal for pineapple slicing and keeps your fruit fresh while retaining the juice. Cut one slice or the whole fruit at once!
| Color | Silver |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Product Size | 9.1 " x 3.9 " x 18.9 " |
| Imprint Size | 0.5in x 1in |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Laser Engraved |
| Keywords | Tropical Corer, Core Remover, Juice Preserver, Culinary Helper |
| Production Time | 8-10 business days |
| Rush Time | No Rush Service |
| Packaging | BOX |
| Package Size | 50 per Carton |
| Shipping Weight | 23.8 lbs |
Related products

On-the-Go Utensil Set
$6.67 - $8.67
Heat-Resistant Silicone Kitchen Spatula
$0.74 - $1.71
Household Use Clockwork Kitchen Timer
$8.61 - $18.52
Silicone Portable Wine Bottle Carrier
$1.79 - $2.16











