14″ width, 13″ high with 10″ squared off bottom which helps products stay in place. Shopping grocery bags can be easily folded into attached pocket-size pouch. Reusable grocery bags are made of 100% Oxford cloth. Being washable is a must for any cloth reusable bags. Grocery bags cloth are Machine Washable Reusable grocery bags for shopping, groceries, travel, storage , hiking and practical for daily use.
| Color | Green, Red, Blue, Gray, Black |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 14.0" x 13.0" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 55 lbs |
| Product Number | PLA699 |
| Theme | Household, Recycling, Shopping |











