The Safety Reflector Pendant has an inverted V bowtie design and is composed of waterproof and thick PVC material on the outside. With all types of bags and backpacks, you can travel even in terrible weather.Safety Reflector provides you and your kids a higher level of safety against negligent and distracted driving thanks to its increased visibility and effectiveness at twilight and at night.
| Color | Blue, Black, Green, Orange |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 8.66" x 0.98" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 51 lbs |
| Product Number | PLA603 |
| Theme | Outdoors, Safety, Sports |













