Made of premium environmentally friendly PP material, Acid-free, PVC-free, and archival quality for safe storage. Waterproof and moisture-proof material enough to keep your documents in good condition and not easy to break & deform. 13 Pockets File Folder is updated with nice colored inner pages for better visual sense. small colored labels can give your files a convenient classification, so that you can quickly find the paper you need. We’ve upgraded the elastic string & button closure from the previous folder organizer, making it easier for users to open and close. It makes your work more relaxed and pleasant, perfect for all people to store all of their loose paperwork. Our accordion folders can store invoices, letters, paper, cards, receipt, contracts and other documents.
| Color | Black |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 13" x 9.45" x 1.18" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 38 lbs |
| Product Number | PLA179 |
| Theme | Business, College, Household, Office, Travel |















