Double Layer Stainless Steel Pet Bowl
$35.42
PLA689
A durable, double-layered stainless steel pet bowl made from food-grade material for safe and easy cleaning.
| Amount | Price | Price Code |
|---|---|---|
| 50 - 99 | $35.42 | R |
| 100 - 249 | $30.35 | R |
| 250 - 499 | $15.72 | R |
| 500 - 999 | $15.15 | R |
| 1,000 - 2,999 | $14.80 | R |
| 3,000+ | $12.56 | R |
Made of 304 food grade. Stainless Steel puppy bowl is durable, easy to sanitize and corrosion resistant to various acids found in foods. Most importantly though, stainless steel is a safe option when it comes to use with food and beverage, as there are no chemicals that can migrate into your food from these products.Easy to clean. Puppy bowl is durable, easy to sanitize and corrosion resistant.
| Color | Black, White, Red, Green, Deep Blue, Gray, Pink |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 5.4" x 2.6" x 4.6" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 61 lbs |
| Product Number | PLA689 |
| Theme | Animal, Household, Pet |











