MATERIAL-Made of high-quality non-woven material, the protective disposable masks are skin-friendly,stronger filtering effect and more breathable. COMFORTABLE DESIGN-The Extra-soft elastic ear loops could eliminate pressure to the ears for maximum comfort. It can be used with earloop holders for additional comfort. High-quality fiber is also extremely breathable. USE TIPS-Hold the elastic ear loops over your ears and press the nose clip to create a light seal around your face.USE OCCASIONS-One size for most adult men or women, also suitable for teenagers.It’s a best protection to wear it when you in office, travel through congested airports, malls, bus terminals, party and busy city streets.
| Color | Blue, Black, White |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 6.89" x 3.72" |
| Imprint Size | 1.5" x 1.5" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 55 lbs |
| Product Number | PLA199 |
| Theme | COVID-19, Health, Hospital, Hygiene, Medical |















