Podiatrist Toenail Clippers,new sharp curved blade specially designs for ingrown & thick nails to make it easy to cut. It is made of high quality surgical grade stainless steel for rust and durability. cutting is very easy as these nippers are more than sharp, they don’t catch or drag when squeezed.Upgraded Double Spring,upgraded no spring or single spring to double spring for long-lasting use. Extend its service life. Updated Handle Nail Nipper is made with ABS material that is non-slip & softer, use an ergonomic handle for comfort, firm grip & easy cutting. This cuticle trimmer is very sharp and precise, you can get into that corner and take off just that one tiny piece that’s bothering you.Customized logo available. Price for over 3000pcs is for sea shipment.
| Color | Black, Blue, Red, Pink |
|---|---|
| Material | See Description |
| Product Size | 5.1" x 2.2" |
| Imprint Size | 1.5" x 0.25" |
| Imprint Location | Front |
| Imprint Method | Silk Screen |
| Production Time | 15-20 days |
| Shipping Weight | 48 lbs |
| Product Number | PLA884 |
| Theme | Beauty, Gift |













